Blog

Filtruj tematy wg

10 stycznia 2023 Automatyzacja e-commerce

Z badań wynika jasno: niewiele zapytań naprawdę wymaga wsparcia ze strony konsultanta. Jeszcze mniej odpowiedzi wymaga podejmowania jakichkolwiek decyzji. Co więcej, aż 73% klientów wcale nie ma ochoty na kontakt z przedstawicielem obsługi. Chcą po prostu natychmiastowej odpowiedzi na pytanie, nie wymagającej wysiłku ani poszukiwań. Dlatego optymalnym rozwiązaniem jest wsparcie obsługi klienta e-commerce przez automatyzację.

więcej
15 grudnia 2022 Inteligentne przetwarzanie
dokumentów transportowych

Gdy towary podróżują na duże odległości, nadawca i odbiorca często pytają o aktualny status transportu. Nie zważając na strefę czasową oczekują dostępności przez siedem dni w tygodniu, przez cały rok. Z badań wynika, że połowa klientów spodziewa się odpowiedzi na zadane pytanie w czasie krótszym niż 4 godziny, a 12% z nich uważa, że 15 minut to maksymalny czas oczekiwania na wiadomość. Jak sprostać takim wymaganiom, szczególnie w okresach wzmożonego ruchu?

więcej
2 grudnia 2022 Jak usprawnić obsługę dokumentów w
instytucjach finansowych?

Duże nakłady pracy ręcznej nie są już nieodzowną częścią pracy w instytucjach finansowych - dzięki automatyzacji. Umożliwia ona zespołom większą efektywność, zmniejszając ilość czasu poświęcanego na powtarzalne i żmudne czynności. Pozwala to na skupienie się, na przykład, na obsłudze klienta, czy analizie danych.

więcej
26 kwietnia 2022 Czy to koniec kopiowania?

Nazwiska, adresy, numery polis, REGONy... codziennie kopiujemy i przepisujemy setki różnych informacji. Znajdują się one wnioskach urzędowych, dokumentach ubezpieczeniowych czy prostych fakturach. Zobacz jak najnowsza technologia może Ci pomóc!

więcej
26 kwietnia 2022 Skuteczna anonimizacja jest prosta!

Praca z dokumentami zawierającymi dane osobowe wiąże się z nieustannym zabezpieczaniem ich przed nieuprawnionym dostępem, ukrywaniem fragmentów tekstu czy obawami przed udostępnieniem niewłaściwych treści. Obejrzyj wideo, żeby przekonać się, że jak łatwo można odsunąć na bok wszystkie te problemy.

więcej
14 stycznia 2022 Od linii produkcyjnej do inteligentnej instytucji – cz. 2

Wynalazek automatycznego przetwarzania języka naturalnego (NLP) został zdefiniowany przez Yoav Goldberg jako zautomatyzowane metody, które korzystają z języka naturalnego jako danej wejściowej i generują język naturalny na wyjściu. Najczęściej punktem początkowym jest tutaj OCR - rozpoznawanie tekstu. Co jednak dzieje się dalej?

więcej
24 stycznia 2022 Jestem Kognitywnym Pomocnikiem

Czy masz wrażenie, że Twoi pracownicy ciężko pracują, ale ciągle brakuje czasu na nowe projekty albo kreatywne pomysły? Zbyt wiele godzin poświęcacie na klasyfikację i analizy dokumentów, przyjmowanie korespondencji, a może na pisanie opisów produktów? Macie wrażenie, że zalewa Was fala dokumentów i informacji? Biurokracja paraliżuje postęp? Tu właśnie ja mogę pomóc, dobrze trafiłeś!

więcej

Kontakt

Podaj poprawny adres e-mail

Wpisz wiadomość

Zaznacz zgodę

Dziękujemy za wysłanie e-maila!

Wysyłam e-mail...

Błąd wysyłania e-maila!